16.5 C
Kyiv

ЄС може позбавити Угорщину права голосу через заборону прайду

У ЦЕНТРІ УВАГИ

Більшість країн Європейського Союзу закликають вжити жорстких заходів проти Угорщини через її плани заборонити майбутній прайд у Будапешті. Згідно з матеріалом Politico, зростає підтримка застосування проти Будапешта так званого “ядерного варіанту” — процедури позбавлення Угорщини права голосу в Європейській Раді згідно зі статтею 7 Договору про ЄС.

15 країн ЄС, включаючи Німеччину, Францію, Нідерланди, Австрію та балтійські країни, підписали спільного листа, в якому заявили про “серйозну стурбованість” забороною прайду в Будапешті. Ініціатива координувалася МЗС Нідерландів.

У документі наголошується, що законодавчі ініціативи уряду Орбана суперечать фундаментальним цінностям ЄС — зокрема, людській гідності, свободі, рівності та правам людини, передбаченим статтею 2 установчого договору.

Після багаторічних попереджень та безрезультатних слухань у Раді ЄС щодо дій Угорщини, у Брюсселі зростає готовність перейти до практичних кроків. Якщо Будапешт не змінить курс, Європейська комісія може активізувати процедуру позбавлення Угорщини права голосу в європейських інституціях.

“Після семи років і семи слухань ми на роздоріжжі. Якщо не побачимо нового підходу від Угорщини, слухання втрачають сенс. Процедура за статтею 7 включає два етапи:

  1. Порушення цінностей ЄС: Щонайменше 80% країн-членів мають погодитися з тим, що Угорщина порушує основоположні принципи ЄС.

  2. Санкції: Після цього 26 з 27 країн-членів повинні погодитися на санкції, включно з позбавленням права голосу в Європейській Раді.

За даними Politico, зараз щонайменше 19 країн підтримують запуск процедури, що на три менше необхідного для першого етапу. Але головна перешкода — унанімність 26 країн на другому етапі.

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан не вперше стає об’єктом критики з боку ЄС за антидемократичні ініціативи. Попередні звинувачення стосувались обмежень свободи ЗМІ, атак на незалежність судів та дискримінаційної політики щодо ЛГБТ-спільноти.

Орбан систематично виступає проти “ліберального диктату” Брюсселя та тісно співпрацює з євроскептичними силами в ЄС. Утім, заборона прайду стала новим каталізатором невдоволення серед членів ЄС.

Актуальні новини