9.3 C
Kyiv

Верховна Рада вдосконалила процедуру ухвалення судових рішень

У ЦЕНТРІ УВАГИ

19 грудня Верховна Рада України ухвалила законодавчі зміни, спрямовані на вдосконалення процесу ухвалення та проголошення судових рішень. Законопроєкт №9445, за який проголосували 246 народних депутатів, вносить суттєві корективи до закону “Про судоустрій і статус суддів” та низки інших нормативно-правових актів.

Однією з ключових новацій є можливість, у виняткових випадках, відкласти ухвалення та проголошення судового рішення на строк не більше десяти днів з моменту переходу до стадії ухвалення рішення. При цьому суд зобов’язаний оголосити дату та час його проголошення.

Зміни також передбачають вилучення положення про вихід суддів до нарадчої кімнати після завершення судових дебатів. Натомість впроваджується норма, за якою суд одразу після дебатів оголошує про перехід до ухвалення рішення та повідомляє орієнтовний час його проголошення у межах того ж судового засідання.

Окрім цього, закон змінює поняття “таємниця нарадчої кімнати” на “таємниця ухвалення судового рішення”. Встановлюється, що суддя не має права обговорювати обставини справи та зміст судового рішення з іншими особами, окрім складу суду, який розглядає справу. Також забороняється розголошувати процес обговорення та ухвалення рішень.

Документ уточнює порядок ухвалення судових рішень. Так, для постановлення ухвал, які оформлюються окремим документом, суд має оголошувати перерву. Ухвали, що не оформлюються окремими документами, заносяться до протоколу судового засідання, але їх також можна оформити окремим документом після завершення засідання.

Важливим нововведенням є вилучення з процесуальних кодексів усіх положень, пов’язаних із поняттям “нарадчої кімнати”. Це спрямовано на оптимізацію судового процесу та забезпечення більшої прозорості у роботі судів.

Ці зміни, на думку законотворців, покликані зробити судовий процес більш ефективним та зрозумілим для всіх учасників.

Актуальні новини