-1.3 C
Kyiv

Російські розвідувальні дрони проникають в українську оборону

У ЦЕНТРІ УВАГИ

“Радіо Свобода” повідомляє, що російські розвідувальні дрони виявилися здатними долати українську систему радіоелектронної боротьби (РЕБ) та масово проникати у тил Збройних Сил України (ЗСУ) на відстань від 30 до 100 кілометрів. Ця інформація надійшла від українських військових та експертів.

“Орлан”, Zala і Supercam залітають у глиб позицій ЗСУ на 30-50 кілометрів, наводячи на ціль ракети й артилерію. “Орлани” коригують далекобійні снаряди “Краснопіль”, Zala – дрони-камікадзе “Ланцет”, а Supercam – ракети “Іскандер” і далекобійні РСЗВ типу “Смерч” або “Торнадо-С”, повідомив виданню представник “Центру досліджень трофейного і перспективного озброєння та військової техніки” Андрій Рудик.

За його словами, Zala і Supercam літають на електродвигуні і не мають бойової частини, а отже, дальність їхнього польоту обмежує не стільки ресурс живлення, скільки можливості зв’язку з оператором. І це дає змогу завдавати досить віддалених ударів.

Видання нагадує ураження комплексу HIMARS за 40 кілометрів від лінії фронту і ЗРК Patriot за 30 км. Також російські розвідувальні дрони можуть залітати і на 100 кілометрів у глиб українських позицій – як приклад наводять удар по військовому аеродрому біля Дніпра, який був знятий російським безпілотником. Фіксувалися дрони-розвідники над Одесою і Запоріжжям.

Бійці ЗСУ кажуть, що української ППО та боєприпасів до неї не вистачає, щоб боротися із сотнями російських дронів, які до того ж змогли подолати систему РЕБ, яку ще 7-8 років тому “пробити” не могли. Сталося це тому, що росіяни відмовилися від супутникової навігації, яку глушать радіоелектронні перешкоди.

“Вони поставили два радіомаяки і ці два радіомаяки, по суті, утворюють трикутник із бортом. І таким чином борт розуміє, де він перебуває. А для більш точного розуміння свого місця розташування, камера просто робить фотографію під собою і за референтними точками просто порівнює з такою самою картинкою, яка завантажена прямо з Google maps, знаходить референтні точки і таким чином розуміє, де знаходиться дрон. Це їм дає змогу будувати далі маршрути в режимі повної радіотішини. Вони це прямо в рекламних роликах виробників БПЛА говорили. Ось у чому проблема. І ніхто в нас на це не відреагував”, – розповів військовий Серж Марко.

За його словами, таким чином безпілотник “абсолютно не спілкується зі своєю наземною станцією. Летить на ту точку, куди потрібно”, і системи радіоелектронної боротьби, які розгорнули ЗСУ, нічого з ним зробити не можуть. Тому росіяни стали рідко втрачати розвідувальні дрони.

На думку Марко, якщо РЕБ ешелонована, вона може заглушити безпілотнику зв’язок з оператором і відеоканал. Але в цьому разі російські дрони розвертаються і відлітають на базу, оскільки навігація в них автономна і не піддається перешкодам.

“І це наше майбутнє – РЕБ буде малоефективним. З військовим дроном – захищеним, з широкою смугою діапазонів, з можливістю перескакувати на канали в діапазоні 1000 МГц-1500 МГц, зробити що-небудь буде неможливо”, – вважає Марко. Він вважає, що майбутнє – за засобами прямого ураження дронів, на кшталт самонавідних міні-ракет.

Актуальні новини