2.1 C
Kyiv

Нова перешкода допомозі від США, за яку вже проголосував Сенат

У ЦЕНТРІ УВАГИ

Допомога від США, за яку вже проголосував Сенат, натрапила на нову перешкоду – спікер Палати представників США Майк Джонсон, який виступає проти виділення допомоги, оголосив перерву в роботі палати до кінця лютого.

Усі голосування в Палаті представників на п’ятницю скасовано, і члени палати повернуться до роботи тільки з 28 лютого, що відкладає довгоочікуване голосування за рішення щодо коштів на продовження підтримки України щонайменше на два тижні.

“Замість того, щоб припинити політизувати питання, від яких залежить безпека держави, спікерка Джонсон відправляє палату на дострокову, незаслужену перерву і цим посилює убивчі воєнні зусилля Росії та іранського режиму коштом нацбезпеки США, наших робочих місць і найближчих союзників”, – обурився представник Білого дому Ендрю Бейтс.

Джонсон у відповідь розкритикував Білий дім вустами прессекретаря Палати представників, зазначивши, що на його прохання про зустріч із президентом Байденом не погодилися.

Наразі невідомо, чи погодиться достатня кількість республіканців у Палаті представників підтримати проєкт після його схвалення в Сенаті. Але деякі з них уже публічно тиснуть на спікера Палати Майка Джонсона, вимагаючи схвалення документа. Нагадаю, ідеться про 61 млрд доларів для України на підтримку її зусиль із протистояння агресії РФ, 14 млрд доларів для Ізраїлю в його війні проти ХАМАС і ще 4,83 млрд доларів для підтримки партнерів в Індо-Тихоокеанському регіоні, зокрема Тайваню, та стримування агресії з боку Китаю.

У Конгресі США тим часом обговорюють щонайменше два “плани Б” для схвалення допомоги Україні. Найоптимальніший варіант полягає в застосуванні discharge petition – процедури, яка дає змогу винести питання на голосування, оминаючи комітети та спікера.

Для застосування discharge petition потрібно зібрати підписи простої більшості членів Палати представників, тобто 218. У демократів уже є петиція з 213 підписами, яку вони готували минулого року під час дискусій щодо підвищення стелі державного боргу США.

Новий член Палати представників від демократів Том Суоззі (обраний після виключення з палати республіканця Джорджа Сантоса), ймовірно, також поставить свій підпис. Але кілька демократів-прогресивістів можуть свої підписи відкликати, бо вони виступають проти військової допомоги Ізраїлю.

Тому для успіху discharge petition демократам у нижній палаті Конгресу потрібно заручитися підтримкою кількох республіканців. Для них це політичний ризик, оскільки вони відкрито виступають проти свого керівництва. Наразі публічно про можливість приєднатися до петиції заявив лише один республіканець Грег Мерфі.

Другий альтернативний варіант схвалення допомоги Україні в Конгресі передбачає ухвалення альтернативного законопроєкту, який містив би заходи для безпеки кордону США з Мексикою та фінансування Ізраїлю, України і Тайваню.

За словами одного з ініціаторів, республіканця Дона Бейкона, вартість пакета становитиме близько 60 млрд доларів, з яких приблизно 40 млрд піде на Україну. Вони вважають, що їхній законопроєкт має більше шансів на ухвалення, бо не містить коштів на гуманітарну допомогу палестинцям у Газі.

Нагадаю, в Україні заявили, що без фінансування США зможуть утримувати ситуацію на фронті та в економіці ще близько двох місяців.

Актуальні новини