2.1 C
Kyiv

Експрес-Т – наркоторговці, мародери війни, мафіозі

У ЦЕНТРІ УВАГИ

Нещодавно по безлічі ЗМІ пролетіла скандальна новина про київську компанію евакуаторників.На папері вона надає послуги таксі та перевезення. Але насправді займається незаконною евакуацією автомобілів, відвертим викраденням автомобілів та підозрілими перевезеннями. Назва цієї компанії – “Експрес-Т”. І ми вирішили розслідувати історію головного осередку евакуаторної мафії Києва.

Про це повідомляє редакція сайту NENKA ІНФО

Вперше компанія засвітилася ще у 2018.

З лютого 2018 року гроші за евакуацію неправильно припаркованих автомобілів у Києві отримує невелика фірма з Маріуполя ТОВ “Вейп-Естейр”. Вже тоді компанія виставляла рахунки за евакуацію, які як мінімум у два з половиною рази вищі за ринкові і навіть встановлені державою. Компанія не вигравала жодного конкурсу та навіть не має власних евакуаторів.

Про це говорили у розслідуванні Олександра Курбатова для програми “Наші гроші з Денисом Бігусом”.

Ще у 2017 році одержувачем коштів за примусову евакуацію неправильно припаркованих автомобілів було ДП МВС “Інформ-Ресурси”. Вартість послуги була погоджена спільним наказом Міністерства внутрішніх справ, Міністерства економічного розвитку та торгівлі та Міністерства фінансів України.

Жодних змін у наказі з того часу не було, але у 2018 році водії-порушники розпочали рахунки зі значно вищими цінами — 1500 грн навіть за мотоцикл чи легковий автомобіль. Гроші тепер йдуть не державі, а приватній фірмі ТОВ Вейп-Естейр.

Ця компанія була створена рік тому, у серпні 2017 року, для неспеціалізованої оптової торгівлі. Через півроку, у лютому 2018 року, вона отримала монополію на ринку примусової евакуації у Києві без жодного конкурсу. Як це сталося у центральному офісі ДП МВС “Інформ-Ресурси” не знають.

Ще тоді в київській філії ДП говорили, що це тимчасова угода. Тим часом, як зафіксували журналісти телепрограми “Наші гроші”, насправді послуги евакуації надає інша компанія, яка вже гучна.”Експрес-Т”. Саме вона працювала й у 2017 році, коли за послугу платили відповідно до встановлених МВС тарифів, а одержувачем коштів було ДП МВС “Інформ-Ресурси”.

Тобто ТОВ “Вейп-Естейр” – класичне прокладання, яке не надає жодних послуг, а лише збирає гроші за тарифами, що перевищують у кілька разів і встановлені МВС, та ринкові.

У ДП МВС “Інформ-Ресурси” кажуть, що така ситуація виникла через відсутність бажаючих працювати на ринку примусової евакуації. Ось лише конкурси від ДП “Інформ-ресурси” особливі. Підприємство уникає оголошень у мережі, де їх можуть побачити випадкові конкуренти. Тому пропозицій та конкуренції немає, а є прокладка з Маріуполя та можливість збирати непомірні гроші з київських автомобілістів на підставну компанію. Так і зародилася транспортна мафія – як “тимчасове рішення”

Так гроші і капали зацікавленим особам поки що 2021-го Національна поліція не розпочала розслідування дій інспекторів паркування та служби евакуації у Києві

У рамках розслідування висвітлилися дії трьох компаній: ТОВ “Евакуатор Сервіс”, ТОВ “Експедиція 777” та ТОВ “Автосос-Сервіс”, які, можливо, брали участь у шахрайській схемі. Також згадується ТОВ “Експрес-Т”, роль якого у цій схемі залишається незрозумілою.

Нацполіція та Офіс Генпрокурора провели перевірку на можливі порушення у сфері паркування у Києві. За даними правоохоронців, інспектори паркування у змові зі співробітниками евакуаційних компаній організували схему, де автомобілі незаконно евакуювалися, а їх власникам доводилося переплачувати за повернення транспортних засобів. За січень-березень 2021 року, за даними, учасники схеми заробили близько 7,6 млн. гривень. У рамках розслідування порушено кримінальні справи проти п’ятьох посадових осіб Департаменту транспортної інфраструктури КМДА, включаючи керівника інспекції з паркування Дмитра Рахматуліна.

Згідно з інформацією, слідство стосується кримінальної справи №12020000000000808, відкритого Головним слідчим управлінням Нацполіції 20 серпня 2020 року. Учасникам справи пред’явлено звинувачення за статтями кримінального кодексу України, включаючи присвоєння майна, зловживання владою та службовим становищем, а також службове підроблення.

У 2019 році в Києві запроваджено систему моніторингу паркування за рішенням Київради, та спеціалізована інспекція з паркування, що підпорядковується Департаменту транспортної інфраструктури КМДА, почала працювати для контролю за дотриманням правил паркування. Інспектори мають право фіксувати порушення правил дорожнього руху та викликати евакуатори для видалення автомобілів, що заважають руху.

Проте, за даними розслідування, інспектори паркування виходили за межі своїх повноважень, беручи участь у необґрунтованій евакуації автомобілів. За евакуацію відповідають компанії, які мають договори із Департаментом транспортної інфраструктури КМДА на транспортування тимчасово затриманих автомобілів.

В результаті роботи інспекції зі паркування до столичного бюджету надійшло 37,9 млн. гривень до серпня 2021 року, що, ймовірно, пов’язано зі сплатою штрафів водіями. Проте більшість коштів, сплачуваних послуги евакуаторів, йшла рахунки відповідних компаній, залишаючи мінімальний внесок у міську скарбницю після сплати податків.

Розслідування не розкриває дати укладання контрактів із цими компаніями, однак із судових рішень видно, що інтерес до цих контрактів виявлявся у періоди з 22 червня по 31 грудня 2020 року та з 4 січня по 31 березня 2021 року. За цей період, за даними слідства, інспектори паркування разом із водіями евакуаторів організовували “робочі зміни”, метою яких була максимальна кількість евакуацій для збільшення доходів зазначених ТОВ.

Слідчі також встановили, що водії переплачували за послуги евакуаторів у два рази більше за стандартну ціну, встановлену законом. Це дозволило учасникам схеми незаконно отримати 7,6 млн. гривень з січня по березень 2021 року.

У рамках розслідування 13 серпня 2021 року одному з фігурантів було висунуто звинувачення у зловживанні владою або службовим становищем. Серед інших фігурантів згадується Дмитро Рахматуллін, заступник голови Департаменту транспортної інфраструктури КМДА. Рахматуллін заперечує всі звинувачення та стверджує, що вартість евакуації в Києві встановлена ​​коректно, і інспектори не використовували підроблені знаки для незаконної евакуації.

Наприкінці серпня 2021 року Печерський районний суд наклав арешт на кілька евакуаторів, які, ймовірно, використовувалися в рамках цієї схеми.

Незважаючи на заперечення офіційних осіб КМДА про причетність влади до “паркувальних схем”, багато автовласників у Києві висловили невдоволення діями інспекторів із паркування. Основні скарги стосуються того, що автомобілі евакуюються навіть у випадках, коли це було недоречно. Евакуація повинна застосовуватися тільки в крайніх випадках, коли автомобіль заважає руху або дорожнім роботам.

Відповідальність у розслідуванні

Згідно з даними Youcontrol, ТОВ “Автосос-Сервіс” було засноване у 2008 році та зареєстроване у Києві. Керівником компанії є Руслан Поруб, а бенефіціаром – Ігор Самофал із Броварів Київської області.

ТОВ “Експедиція 777” було зареєстровано у 2019 році. Його керівником та бенефіціаром є Анатолій Якуба з Києва.

ТОВ “Евакуатор-Сервіс” засноване у Києві у 2012 році та керується Наталією Приймак.

ТОВ “Експрес-Т”, що спеціалізується на оренді евакуаторів, створено у 2010 році.

Керівник компанії – Дмитро Зінчук, а бенефіціарами є Володимир Подолін, Олександр та Наталія Приймак.

Дмитро Рахматуллін очолював інспекцію з паркування при Департаменті транспортної інфраструктури КМДА з 2018 року.

З 2020 року діяльність Департаменту транспортної інфраструктури КМДА контролює Олександр Густельов. А 2021 року на ситну посаду поставили Кандибора Руслана Васильовича.

Тим часом Інспекція з паркування, що належить Департаменту транспортної інфраструктури КМДА, продовжувала працювати у звичайному режимі та відкинула звинувачення Офісу генерального прокурора у створенні злочинного угрупування, яке займалося незаконною евакуацією автомобілів у столиці.

Про це заявив тодішній голова інспекції з паркування КМДА, вже відомий нам, Дмитро Рахматуллін, якому висунуто звинувачення, у коментарі “Українській правді”.

Зокрема, Рахматуллін відкидає звинувачення у “подвійних штрафах”, які, за словами ОГП, сплачують кияни, щоб забрати свої автомобілі. Уточнюється, що вартість евакуації у Києві становить 1270 гривень, вона встановлюється окремо для міста, і за цим тарифом працюють 8 приватних та комунальних компаній. Як приклад він наводить інші міста, зокрема Дніпро, де вартість евакуації становить 2-3 тисячі.

Тим часом, вартість, встановлена ​​для евакуації автомобілів уповноваженими підрозділами Національної поліції, становить лише 720 гривень.

Автомобілі власники могли забрати тільки після оплати “штрафів”, сума яких була вдвічі більшою за офіційну. До схеми залучили приватні служби, які займаються евакуацією.

Як відомо, щоденно члени організованої групи мали складати 300 актів, на основі яких приватні служби евакуювали транспортні засоби. Щоб виконати “денний план”, вони вдавалися до хитрощів – поряд із припаркованим автомобілем встановлювали знак “Дорожні роботи”.

Силовики провели 30 обшуків, вилучили документи, носії інформації, гроші та інші речові докази. У підозрюваних вдома знайшли “значну кількість” актів огляду та тимчасового утримання МС.

Після в КМДА повідомили, що інспекцію на даний момент “обезголовлено і практично паралізовано”, сервери та робочі станції вилучено, а евакуація автомобілів у столиці не здійснюється.

Відомство наголосило, що готове до співпраці з правоохоронними органами.

Однак обшуки та розслідування результату особливо не принесли і ситуація з евакуаторниками затихла до 2023 року.

Тоді ГО “Нон-Стоп” розпочала закликати правоохоронні органи далі розслідуватимуть факти можливих зловживань у сфері евакуації автомобілів із вулиць столиці.

Ще у квітні 2023 року зазначена організація звернулася з відповідними заявами про порушення кримінальної справи за цими фактами до низки органів – Офісу Генерального прокурора, Київської міської прокуратури, Бюро економічної безпеки (БЕБ), Державного бюро розслідувань (ДБР), усіх десяти столичних районних прокуратур та управлінь Нацполіції та ін.

На думку заявників, у цьому випадку йдеться про скоєння злочинів, передбачених чотирма статтями Кримінального кодексу України, а саме: ч. 3 ст.209 (легалізація (відмивання), майна, одержаного злочинним шляхом), ч.2 ст.212 (ухилення від сплати податків чи зборів), ч. 3 ст. 289 (незаконне заволодіння транспортним засобом) та ч.2 ст. 364 (зловживання владою чи службовим становищем). Проте правоохоронці на початок червня поточного року таке розслідування так і не розпочали.

У зв’язку з цим ДО “Нон-Стоп” звернулося до низки столичних судів зі скаргами на бездіяльність слідчих органів з вимогою внести відомості про заявлені організацією правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР). Ймовірно, це було зроблено з метою “примусити” хоча б один із правоохоронних органів зайнятися розслідуванням. І хоча більшість судів відмовилися зобов’язати правоохоронців виконувати таку роботу, невеликий успіх зазначеної організації вдалося досягти – 25 травня 2023 року Дніпровський районний суд Києва все ж таки задовольнив скаргу ГО “Нон-Стоп”. Таким чином, місцева окружна прокуратура тепер має вивчити факти, про які їй повідомила ця організація.

Як заявили в ГО “Нон-Стоп”, чиновники під керівництвом директора згаданого департаменту Руслана Кандібора (на колажі ліворуч) та його заступника Дмитра Рахматуліна при укладанні таких угод створюють неконкурентні умови, укладаючи контракти лише з “контрольованими та афілійованими підприємствами, зокрема ТОВ “Експедиція 7 . На думку організації, такі угоди складені таким чином, щоб “максимально захистити бізнес-інтереси підприємців-евакуаторів шляхом обмеження їхньої відповідальності, можливості самостійно встановлювати тарифи та приймати рішення на власний розсуд”, що призводить до “обмеження прав та інтересів населення”.

Також у ГО “Нон-Стоп” вважають, що керівництво міської поліції Києва та КМДА, на користь зазначених підприємців-евакуаторів, встановлюють дорожні знаки, які “сприяють єдиному варіанту евакуації транспортних засобів”. За інформацією організації, у разі порушення вимог дорожнього знака інспектори з паркування, які працюють в однойменній інспекції при Департаменті транспортної інфраструктури КМДА, приймають рішення про евакуацію транспортного засобу – навіть коли це необґрунтовано.

Тобто, на думку ГО “Нон-Стоп”, знаки про заборону паркування встановлюються “де потрібно і де не потрібно”, що робить водіям важко уникнути порушень паркування. У свою чергу, муніципальні інспектори ініціюють евакуацію автомобілів-“порушників” на штрафні стоянки навіть у випадках, коли цього не потрібно – наприклад, коли транспортний засіб “нікому не заважає”.

За інформацією організації, результатом цього стає те, що закріплені за інспекторами підприємці-евакуатори перевозять автомобілі на штрафні стоянки, а інспектори отримують, цитуємо, “відкат”. Далі евакуатори доставляють транспортні засоби на три штрафні стоянки – на вулиці Набережній Луговій, 4, вулиці Хоткевича, 20-Б та вулиці Академіка Туполєва, 19. Щоб забрати автомобілі, їх власникам чи користувачам необхідно сплатити 680 гривень штрафу (340 гривень, якщо сплатити у протягом десяти днів), 144 гривні за зберігання транспортного засобу на штрафній стоянці та 1270 гривень за послуги евакуації підприємцями-евакуаторами.

При цьому, у ГО “Нон-Стоп” повідомили, що в судах перебуває понад чотириста справ за скаргами фізичних осіб щодо оскарження постанов інспекторів щодо паркування про накладення штрафів за порушення правил зупинки, стоянки та паркування транспортних засобів. Про це організації повідомили у Департаменті транспортної інфраструктури КМДА – відповідного листа чиновників датовано 19 квітня 2023 року. У ГО “Нон-Стоп” вказують на те, що “значна кількість скарг свідчить про фактичне систематичне вчинення неправомірних дій з боку інспекторів із паркування Департаменту транспортної інфраструктури КМДА”.

Також заявна організація вказує на те, що: ТОВ “Експедиція 777” пов’язане низкою реальних та фіктивних компаній у сфері надання послуг з евакуації транспортних засобів; бере участь у публічних торгах із спорідненими особами для створення “уявлення про конкуренцію”; у складі конверсійного центру виводить готівку передачі “відкатів” розпорядникам бюджетних коштів; формує свої фіктивні витрати та доходи таким чином, щоб сума податкового кредиту перевищувала податкове зобов’язання – з метою ухилення від сплати податку на прибуток, податку на додану вартість (ПДВ) та незаконного відшкодування ПДВ з боку держави; є транзитером у складі конверсійного центру для ухилення від сплати податків, легалізації коштів, виведення готівки тощо.

Проте підтверджень таким звинуваченням ГО “Нон-Стоп”, схоже, не надало – принаймні відповідної інформації немає у ухвалах, які суди виносили під час розгляду заяви цієї організації щодо необхідності відкриття кримінального провадження.

При цьому, ГО “Нон-Стоп” у своїх заявах до правоохоронних органів вказала, що “функції з надання послуг з евакуації транспортних засобів, які зараз виконує ТОВ “Експедиція 777”, мають здійснюватись комунальними підприємствами з першочерговою метою – поповнення міського та державного казначейства за рахунок внесків населення та запобігання маніпуляціям з виведенням бюджетних коштів за участю конверсійних центрів”.

Зазначимо, в ході розслідування Нацполіції стало відомо, що, крім ТОВ “Експедиція 777”, до такої діяльності було залучено ще три компанії – ТОВ “Евакуатор Сервіс” та ТОВ “Автосос-Сервіс”, які безпосередньо надавали Департаменту транспортної інфраструктури КМДА послуги з евакуації. автомобілів, а також ТОВ Експрес-Т, яке, ймовірно, надавало свої евакуатори в оренду вищезгаданим компаніям.

Але навіть обурення громадськості не дало імпульсу для знищення корупції евакуаторників.

І ось ми підходимо до крайнього скандал де замішана вже компанія – сірий кардинал “Експрес-Т”.

Компанія “Експрес-Т”, що спеціалізується на евакуації автомобілів та таксі в столиці України, опинилася в центрі скандалу через звинувачення у незаконній діяльності.

Незважаючи на відсутність офіційного договору з міським управлінням з евакуації автомобілів, “Експрес-Т” контролює більшу частину ринку.

Журналіст Геннадій Павличенко опублікував відео, на якому водій компанії у грубій формі намагається завадити його відеозйомці, погрожуючи фізичним насильством. Це лише один із прикладів агресивної поведінки представників компанії щодо ЗМІ.

Також стало відомо, що ще у 2015 журналіст Володимир Бойко проводив розслідування “Експрес-Т” і з’ясував, що за компанією стоїть родина Приймаків. За його даними, компанія займається сумнівними фінансовими операціями, їхній дохід не офіційно реєструється, і багато операцій проводяться готівкою.

Павличенко також стверджує, що Олександр Приймак, один із керівників компанії, має зв’язки з високопоставленим столичним поліцейським, що може пояснити безкарність компанії, незважаючи на 51 кримінальну справу, порушену проти неї.

Крім того, компанію звинувачують у перевезенні наркотиків. З Телеграма стало відомо, що водії “Експрес-Т” використовують свої автомобілі для доставки наркотиків. Ці звинувачення підтверджені раніше порушеним кримінальним провадженням.

Нарешті, “Експрес-Т” також звинувачують у викраденні автомобілів у Бучі та Ірпені в Київській області. Згідно з кримінальним провадженням, компанія забирала автомобілі, залишені власниками через російську навалу, і їх вартість “у двісті п’ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян”, що кваліфікується як крадіжка у великих розмірах.

Ось так транспортна компанія “Експрес-Т” працює у Києві, незважаючи на безліч кримінальних справ проти неї. За 10 років розслідувань ніхто з родини Приймаків, якій належить компанія, не було притягнуто до відповідальності.

Незважаючи на свій кримінальний статус, “Експрес-Т” виграє багатомільйонні державні тендери, включаючи співпрацю з Державним управлінням справами та “Оператором газотранспортної системи України”. Для участі у тендерах компанія створює фіктивні фірми, які насправді контролюються сім’єю Приймаків.

Крім того, незважаючи на наявність потужного автопарку, компанія не надає своїх ресурсів для потреб армії в рамках мобілізації. Це викликає питання цілях їхньої діяльності війни.

Актуальні новини