2.1 C
Kyiv

Екс-посол Польщі: без мирної угоди жодних гарантій безпеки Україна від Заходу не отримає

У ЦЕНТРІ УВАГИ

Київ настійно вимагає від Заходу не тільки збільшення військової допомоги, а й надання йому гарантій безпеки – однак, крім мовчання, він нічого не чує у відповідь, і це цілком зрозуміло, каже експосол Польщі Єжи Марек Новаковський.

У бесіді з Wirtualna Polska він пояснює, що на Заході поки що немає ані суспільної, ані політичної згоди щодо цієї проблеми: ніхто не хоче погоджуватися на будь-які гарантії, поки в Україні тривають бойові дії. Адже в такому разі підвищується ризик прямого зіткнення Росії і НАТО.

Під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі Володимир Зеленський укотре закликав збільшити допомогу для України, а також дав зрозуміти, що розраховує на гарантії безпеки з боку Заходу. Однак наразі вкрай складно говорити про будь-які серйозні гарантії для Києва.

Колишній посол Польщі в Латвії та Вірменії, а також глава Євроатлантичної асоціації Єжи Марек Новаковський в інтерв’ю Wirtualna Polska визнає, що, “на жаль”, така ідея має місце. Дипломат посилається на видання Foreign Affairs, яке опублікувало матеріал, у якому згадувалося, що необхідні якісь поступки.

“Гарантії безпеки можуть бути сформульовані лише за умови хоча б якоїсь угоди про припинення вогню. В іншому випадку гарантії безпеки означали б те, що необхідно приєднатися до війни”, – пояснює він.

У бесіді Новаковський підкреслює, що не здивований тим, що наполеглива вимога Києвом гарантій безпеки зустрічається мовчанням.

“Питання полягає зовсім не у відсутності ідей. Це відповідальність за слова. Якщо ми надамо такі гарантії, то це буде всього лише папірець. Ми дамо гарантії і спостерігатимемо збоку за тим, як українці зазнають нападу”, – роз’яснює дипломат.

За його словами, якби справа дійшла до стратегічної перерви, тоді треба було б
ретельно підготувати раніше дані обіцянки Україні, проте в майбутньому будь-яке загострення конфлікту стало б практично прямим зіткненням Росії і НАТО. Водночас у нього немає сумнівів у тому, що в якийсь момент Росія буде змушена взяти “перепочинок”, і саме цей час можна буде використати для того, щоб закріпити Україну якимось чином на Заході.

Wirtualna Polska нагадує, що минулої п’ятниці Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак підписали в Києві угоду про співпрацю у сфері безпеки між двома країнами.

На думку Новаковського, гарантії британців занадто загальні.

“Вони хочуть виставити себе лідером підтримки. Однак я побоююся того, що ці гарантії набагато слабші за ті, які вони нам надали в серпні 1939 року”, – констатує дипломат. “Це не гарантії, а декларація про тісну співпрацю. Безумовно, це крок у правильному напрямку. Однак це не гарантії безпеки”, – підкреслює він.

Новаковський упевнений, що поки що Заходу передчасно давати будь-які гарантії Києву.

“Які гарантії ми можемо дати, коли Україна перебуває у стані війни з Росією?”, – ставить питання дипломат. “Гарантії безпеки означають, що ми вступаємо, щоб підтримати союзника. Але раз на нього вже напали, то логічним наслідком було б відправлення польських, американських або інших солдатів в Україну. Однак поки що на це немає ні суспільної, ні політичної згоди”, – пояснює він.

“Нам доведеться почекати, поки ця війна закінчиться або вирішиться, і тільки тоді думати про такі гарантії”, – закликає Новаковський.

Він пропонує підійти до цього питання розважливо і сформулювати гарантії таким чином, щоб вони мали саме стримувальний характер.

Актуальні новини