5.4 C
Kyiv

Чому вартість сільськогосподарської землі в Україні може зрости на 20%?

У ЦЕНТРІ УВАГИ

Цього року вартість сільськогосподарської землі у центральних регіонах України може значно зрости. Про це заявив заступник міністра аграрної політики та продовольства з питань цифрового розвитку Денис Башлик в інтерв’ю для «Економічної правди». За його словами, очікуваний приріст вартості може скласти до 20%, що є результатом кількох важливих факторів.

Одним із основних чинників, які сприятимуть підвищенню вартості сільськогосподарської землі в центральних областях, є обмежена кількість доступних земельних ділянок. Земля — це обмежений ресурс, і з кожним роком він стає все менш доступним для інвестицій. Додатковими факторами є наслідки війни: замінування, забруднення земель через бойові дії та окупацію, які значно зменшують кількість привабливих земельних паїв. Ці фактори створюють високий попит на обмежені земельні ділянки, що веде до зростання їх вартості. З початку функціонування вільного ринку землі в Україні кількість укладених угод значно зросла, збільшившись у 3,5 рази. Станом на сьогодні в Україні були викуплені понад 104 тисячі земельних ділянок, загальною площею понад 300 тисяч гектарів. Середня вартість 1 гектара землі на сьогодні складає 46,7 тис. грн (приблизно $1600).

Згідно з даними, юридичними особами було викуплено 24,5 тисячі земельних ділянок загальною площею 76,5 тисяч гектарів, з яких 2,8 тисячі земельних ділянок були продані на первинному ринку. У той же час фізичні особи придбали 79,9 тисяч ділянок загальною площею понад 237 тисяч гектарів. Найвищі ціни на сільськогосподарські землі наразі зафіксовані в центральних та західних областях України. Найбільші показники ліквідності та вартості на земельні ділянки спостерігаються в таких областях: Івано-Франківська обл. — 90,3 тис. грн за 1 га, Львівська обл. — 71,9 тис. грн за 1 га, Полтавська обл. — 66,3 тис. грн за 1 га, Тернопільська обл. — 64,1 тис. грн за 1 га, Київська обл. — 60,1 тис. грн за 1 га.

Ці регіони демонструють високий попит на земельні ділянки, що обумовлено зростаючим інтересом до сільськогосподарських угідь, а також стабільністю економічної ситуації в цих областях. У той же час, найнижчі ціни на землю зафіксовані в регіонах, які постраждали від бойових дій та знаходяться поблизу фронту: Запорізька обл. — 33,4 тис. грн за 1 га, Миколаївська обл. — 34,1 тис. грн за 1 га, Сумська обл. — 34,9 тис. грн за 1 га, Херсонська обл. — 35,9 тис. грн за 1 га,  Донецька обл. — 36 тис. грн за 1 га. Серед лідерів за кількістю земельних ділянок, набутих у власність юридичними особами, можна побачити: Полтавщина — 4699 ділянок, Сумщина — 2515 ділянок, Київщина — 2210 ділянок. Ці області традиційно є одними з найбільш активних на ринку землі, з високим попитом на земельні ділянки як серед фізичних, так і серед юридичних осіб. Також варто зазначити, що найбільша середня ціна за 1 гектар для юридичних осіб була зафіксована в таких областях: Івано-Франківська обл. — 161,9 тис. грн, Тернопільська обл. — 98,1 тис. грн, Рівненська обл. — 94 тис. грн. З огляду на прогнози, варто очікувати, що вартість сільськогосподарської землі в центральних регіонах України продовжить зростати, що дасть нові можливості для інвестицій в аграрний сектор. Водночас, для інших регіонів, які постраждали від війни, відновлення ринку земель може бути більш складним через забруднення та замінування територій.

Ринок землі в Україні набуває нових рис, і інвестори повинні враховувати не лише економічні фактори, але й геополітичну ситуацію, яка безпосередньо впливає на земельні угоди в різних областях країни.

Актуальні новини