0.4 C
Kyiv

Спікер Палати Джонсон представив план розділити допомогу Україні, Ізраїлю і Тайваню

У ЦЕНТРІ УВАГИ

Спікер Палати представників Майк Джонсон розділив законопроєкт про допомогу партнерам на чотири частини. Він представив цей план під час закритої зустрічі в Палаті представників у понеділок, 15-го квітня.

Джонсон зробив презентацію стратегії щодо просування іноземної допомоги через Палату представників, представивши чотири окремі законопроекти щодо допомоги Україні, Ізраїлю, Тайваню та іншим пріоритетам національної безпеки. Він заявив, що ці законопроекти будуть розглянуті і проголосовані до кінця тижня.

Проте деякі консервативні законодавці висловили обурення цією стратегією, вимагаючи посилення безпеки на американо-мексиканському кордоні в обмін на будь-яку додаткову допомогу Україні. Ці пропозиції не були включені до законодавчого плану Джонсона, що викликає сумніви стосовно його ефективності.

“Багато консерваторів дуже розчаровані цим”, – заявила депутат Марджорі Тейлор Грін. “Він буквально порушив свою обіцянку”.

Джонсон представив свою пропозицію під час закритої конференції Республіканської партії в підвалі Капітолію в понеділок, після тривалих обговорень цього питання, яке розкололо його партію і загрожувало його лідерству.

План передбачає прийняття спочатку процедурного правила, яке регулюватиме всі чотири законопроекти: для України, Ізраїлю та Тайваню будуть окремі законопроекти, а четвертий зосередиться на пріоритетах національної безпеки. Потім кожна пропозиція буде голосуватися окремо, на відміну від прийнятого Сенатом закону про зовнішню допомогу на суму 95 мільярдів доларів, який об’єднав різні елементи в один пакет.

Четвертий законопроект, пов’язаний з національною безпекою, включатиме пропозицію допомогти оплатити допомогу Україні за рахунок арешту російських активів; план надання частини допомоги у вигляді кредитів; а також нові санкції проти Ірану після того, як Тегеран здійснив удари по Ізраїлю на вихідних.

Інший законодавець від Республіканської партії повідомив, що вона також включатиме заборону TikTok і конвертовані кредити для надання гуманітарної допомоги.

Поетапна стратегія Джонсона має унікальну перевагу, оскільки дозволяє законодавцям вибирати, які частини сенатського законопроекту вони хочуть підтримати, а проти яких виступити. Щоб зробити угоду ще привабливішою, він дозволяє вносити поправки до кожної пропозиції.

“Протягом вихідних мій телефон не вщухав від дзвінків від усіх депутатів, які ділилися своїми ідеями”, – сказав Джонсон журналістам після закритої зустрічі. “На мою думку, з усіх висловлених поглядів, досягнутий консенсус полягав у тому, що мої колеги дійсно бажали голосувати за ці заходи незалежно, а не об’єднувати їх в один пакет, як це було зроблено в Сенаті”.

Джонсон зазначив, що текст законопроектів буде оприлюднено “дещо раніше” у вівторок, і він дотримається правила Палати, яке надає законодавцям 72 години на ознайомлення з законопроектами перед голосуванням – це затримає роботу Палати щонайменше до п’ятниці, що на день пізніше, ніж заплановано.

Проте план залишається дуже змінним, і в навколо нього виникає багато питань, зокрема, як далеко пропозиції Палати представників відхиляться від верхньої межі видатків Сенату, і чи будуть ці чотири законопроекти направлені до верхньої палати окремо чи в одному пакеті.

Ще однією ключовою непередбачуваною обставиною є реакція демократів на пропозицію Джонсона. Демократи у обох палатах настоюють на тому, що Палата представників прийняла б ухвалений Сенатом додатковий законопроект. Це позиція, яку лідер меншості в Палаті представників Хакім Джеффріс недавно підтвердив у понеділок вранці.

Деякі провідні демократи, чекаючи на деталі законопроектів, висловили застереження щодо стратегії Джонсона, особливо через відкладення додаткової допомоги українським військовим, поки обидві палати йдуть на канікули наступного тижня.

“Вони ще не визначили [законодавство], а у нас немає часу. У нас немає. Тому я налаштований дуже скептично”, – сказав депутат Адам Сміт, старший демократ у Комітеті з питань збройних сил. “Україна перебуває на межі, а тут, схоже, готуються висмикнути вилку з розетки. Це навіть не стільки висмикнути. Вони переплітаються через вилку. Це навіть не обов’язково навмисно, це просто нерозуміння серйозності ситуації і важливості моменту”.

Реакція республіканців на хід Джонсона стосовно зовнішньої допомоги в понеділок була мішаною: деякі рішучі консерватори підтримували його рішення розбити пріоритети на окремі законопроекти і запровадити відкритий процес внесення поправок, але водночас висловлювали критику щодо відсутності уваги до безпеки кордонів.

“Мені подобається той факт, що Джонсон розділив їх”, – сказав депутат Елі Крейн з Арізони після закритого засідання конференції Республіканської партії, відзначивши пропуск у сфері безпеки кордонів як “жахливий”.

“Кордони повинні бути пріоритетом”, – додав він. “Скільки разів ми чули, що це пагорб, на якому ми загинемо, так? І тепер він просто зник. Мені це не подобається”.

Конгресмен Боб Гуд з Вірджинії, голова Кокусу свободи Палати представників, підтримав ці погляди, висловивши вітання за розбиття пріоритетів і план процесу внесення поправок, але водночас висловив критику у зв’язку з недостатньою увагою до безпеки кордонів.

“Американський народ буде дуже розчарований, якщо ми не вимагатимемо безпеки кордонів для того, щоб фінансувати Україну, тому що ми практично заявляли про це протягом останніх шести місяців”, – зазначив він.

Під час засідання Республіканської партії в понеділок депутат Метт Ґаєц з Флориди закликав лідерів республіканців затримати законопроекти про зовнішню допомогу – навіть у разі їхнього прийняття цього тижня – перед їхнім направленням до Сенату. Це має створити тиск на лідерів демократів у верхній палаті, щоб вони розглянули прийняті Палатою представників реформи прикордоння, які були виключені з обговорення зовнішньої допомоги.

“Ми не повинні надавати жодної допомоги іншим країнам, поки Сенат не розгляне HR-2”, – відзначив Ґаєц, маючи на увазі законопроект про кордон, прийнятий Палатою представників Республіканської партії минулого року.

Інші республіканці приєдналися до критики, включаючи Грін, яка загрожувала провести голосування про відставку Джонсона через допомогу Україні.

Після конференції перед журналістами, Грін висловила свою рішучу протидію цьому плану в його нинішньому вигляді, але не надала деталей про те, коли – і чи планує – вона ініціювати свою резолюцію про відставку Джонсона.

“Я ще не вирішила цього питання”, – сказала вона, але підкреслила, що Джонсон “точно не буде спікером наступного Конгресу, якщо нам пощастить отримати більшість”.

На запитання про те, чи залишиться він спікером до кінця цього Конгресу, Грін відповіла: “Це буде вирішуватися, як і в наступному: ‘Це ще належить вирішити, як я вже сказав, я все ще обробляю те, що я там почув’”.

А деякі тримали свої карти близько до грудей, не висловлюючи свою позицію, поки вони аналізують пропозицію і чекають, щоб розібратися в деталях.

“Побачимо”, – відповів на запитання журналістів республіканець Чіп Рой з Техасу, щодо своєї думки про план.

План Джонсона стосовно зовнішньої допомоги стане перед першим випробуванням, коли Палата представників проведе процедурне голосування, щоб розпочати дебати щодо законопроектів. Голосування за регламент, який регулює дебати щодо законопроектів, зазвичай є рутинною партійною процедурою, коли партія більшості голосує за, а партія меншості – проти.

Але рішучі консерватори протягом усього цього Конгресу руйнували голосування за регламент на знак протесту проти різних рішень, прийнятих керівництвом Республіканської партії, що може трапитися, оскільки Палата представників готується розглянути законодавство про зовнішню допомогу.

Крейн, який у минулому виступав проти голосування за регламент, відповів журналістам, що “побачимо”, коли його запитали, чи підтримає він процедурне голосування, а Гуд сказав: “Я почекаю, щоб побачити, як виглядатиме регламент”.

Депутат Корі Міллс з Флориди висловив свою непідтримку цієї норми, якщо законодавство про іноземну допомогу не вирішить ситуацію на південному кордоні і не включить H.R. 1, великий енергетичний пакет Палати представників, який, за його словами, може допомогти фінансувати зовнішню допомогу.

Актуальні новини