-0.2 C
Kyiv

У важкий рік на суші безпілотники принесли Україні успіх на морі

У ЦЕНТРІ УВАГИ

Використання морських безпілотників висвітлює шлях України у боротьбі з Росією, який просувається Білим домом і підтримується українським керівництвом.
Підстрибуючи над неспокійною водою, українські морські дрони розгорталися і мчали до російського військового корабля, застосовуючи тактику роїння, яка, за словами військових експертів, виявилася смертоносною і ефективною проти домінуючої військово-морської сили на Чорному морі.

З безпечної кімнати за сотні кілометрів пілоти дронів натискали на джойстики для прискорення, керування та повороту палубних камер, тримаючи ціль у полі зору. Російські моряки відкрили вогонь з великокаліберних кулеметів.

Короткий морський бій між людьми і безпілотниками тривав кілька хвилин, згідно з розповідями українських операторів безпілотників. За їхніми словами, один з безпілотників пролетів так близько до цілі, що коли кулі влучили в 500-фунтову боєголовку, яку він ніс, вибух розірвав корпус російського патрульного корвета “Сергій Котов”.

“Коли ми влучили в ціль, всю команду, звичайно, переповнювали емоції”, – сказав оператор безпілотника. Пілот попросив назвати його лише під псевдонімом “Тринадцятий”, описуючи бій на морі 14 вересня, один з десятків таких боїв за останній рік, за словами українських військових, з використанням безпілотників, побудованих в Україні.

Такі атаки були рідкісною світлою плямою у невтішному для України році, в якому не відбулося жодного прориву на фронті.

“Ми кричали і вітали один одного”, – сказав пілот, описуючи настрій серед операторів безпілотників у вересні. (Міністерство оборони Росії тоді заявило, що “Сергій Котов” запобіг атаці п’яти морських безпілотників).

Використання морських безпілотників висвітлює шлях, яким Україна може рухатися у своїй боротьбі з Росією, що був підтриманий Білим домом і схвалений українським керівництвом. Ідея полягає в тому, щоб доповнити озброєння, надане західними партнерами, озброєнням, виробленим в Україні, в тому числі інноваційними системами, такими як флот морських безпілотників.

У найближчому майбутньому Україні доведеться значною мірою покладатися на військову допомогу в односторонній війні з Росією, набагато більш населеною країною і супротивником з набагато більшим промисловим потенціалом. Значна частина цієї допомоги зараз під питанням, оскільки Конгрес США відклав голосування щодо військової допомоги.

Зіткнувшись з такими перешкодами, адміністрація Байдена сприяє створенню спільних підприємств між американськими та українськими виробниками зброї. Президент України Володимир Зеленський, який просуває Україну як “хаб” для виробництва та випробування зброї на полі бою, зустрівся з керівниками американських військових підрядників під час візиту до Вашингтона минулого тижня.

В умовах, коли український наступ застопорився, і шансів на просування на суші мало, мета полягає в тому, щоб створити достатньо реальну загрозу за допомогою безпілотників і ракет дальнього радіусу дії, щоб з’явилася можливість для змістовних переговорів з Росією наприкінці наступного року або в 2025 році.

У заяві Білого дому після скликання цього місяця конференції, присвяченої українській оборонній промисловості, йдеться про те, що метою є “розвиток міцної і самодостатньої української оборонно-промислової бази, яка відображає інноваційну культуру України і забезпечує матеріальну базу для нагальних військових потреб”. Державний департамент направить радника до Міністерства оборони України для нагляду за співпрацею, йдеться в заяві.

Розлогі військові заводи в Україні колись були наріжним каменем радянської військової промисловості, будуючи літаки і міжконтинентальні балістичні ракети. Багато з них застаріли наприкінці холодної війни і після здобуття Україною незалежності від Радянського Союзу.

За словами Сергія Грабського, військового аналітика, полковника запасу, вітчизняні виробники озброєнь забезпечили близько 20% потреб української армії від початку російського вторгнення в лютому 2022 року.

Україна виробляє бронемашини і танки, самохідну гаубицю, артилерійські снаряди і протитанкові ракети з лазерним наведенням. Однак найбільший потенціал вбачається у випробуванні в бою інноваційних систем, які можуть витіснити застарілу військову техніку, кажуть військові експерти.

Вибухові морські дрони, новий клас військово-морських озброєнь, були вперше застосовані в бою під час захисту від нападу Росії на Україну. Київ керує двома виробничими програмами, одна з яких підпорядкована Головному управлінню військової розвідки, а інша – Службі зовнішньої розвідки.

Цього місяця українські військові дали інтерв’ю одному з пілотів і дозволили оглянути майстерню і склад безпілотників з вимогою не розголошувати його місцезнаходження. За словами представників військової розвідки, це було зроблено з метою продемонструвати українську самодостатність у той час, коли Конгрес США розглядає питання про надання Україні більшої військової допомоги.

За рік, відколи безпілотники вийшли в Чорне море, вони пошкодили і потопили десятки російських кораблів, за даними ВМС України, і відіграли певну роль, поряд з ракетами, наданими Заходом, у примушенні Росії передислокувати судна з Севастопольської гавані, порту базування одного з чотирьох флотів Москви. Безпілотники допомогли розчистити судноплавний канал для експорту зерна, критично важливого товару для української економіки. І вони підштовхнули російські ракетоносці стартувати далі від українських берегів, даючи більше попереджень про удари силам протиповітряної оборони. Україна не розголошує розмір свого флоту безпілотників.

“Ніхто не має такого досвіду використання морських безпілотників, як ми”, – сказав Тринадцятий, пілот безпілотника, який з’явився на інтерв’ю в лижній масці з міркувань безпеки. “Немає ні інструкторів, ні підручників. Ми пишемо ці книги зараз”.

У темному складі на візках лежали десятки швидкісних катерів, пофарбованих у сірий і чорний кольори, щоб їх було важче помітити в морі та вночі, на різних стадіях збирання.

Деякі з них були оснащені лише камерами для розвідки, деякі – механізмами для скидання мін на шляху російських кораблів. Більшість були оснащені детонаторами на носі – трьома маленькими гумовими кульками на пружинах – для підриву фугасної вибухівки.
Використовуючи супутниковий зв’язок, пілоти у бойовій рубці за допомогою пультів керують безпілотниками, які призначені для атаки роями по шість штук, що збільшує шанси пробити захисні споруди, такі як палубні кулемети, на шляху до корпусів російських кораблів.

Останній успішний удар морських безпілотників, здійснений розвідувальним агентством, відбувся 10 листопада, коли рій вдарив по двох російських десантних кораблях, пришвартованих у кримській бухті, потопивши обидва, як розповіли в інтерв’ю оператори програми.

Росія відповіла електронним глушінням, а також розміщенням бонових загороджень в гирлах гаваней, встановленням кулеметів на своїх військових кораблях і відплиттям за межі досяжності для безпілотників. “З кожною новою операцією ми вчимося, і вони вчаться”, – сказав Тринадцятий.

Дослідники морської війни кажуть, що українські моделі продемонстрували, як невеликі військові можуть захищати прибережні води за допомогою безпілотників.

За словами Сідхарта Каушала, наукового співробітника і експерта з морських сил Королівського інституту об’єднаних служб у Лондоні, дрони не замінять великі надводні кораблі найближчим часом.

Але “можливість переслідувати і завдавати значної шкоди непропорційно дорогим суднам – це вражаюча рентабельність інвестицій”, – сказав пан Каушал в телефонному інтерв’ю.

Українські морські безпілотники, за словами Тринадцятого, пілота, який допоміг покалічити “Сергій Котов”, розчистили смугу на відстані близько 200 миль від українського узбережжя. “Є можливість відтіснити їх назад”, – сказав він. “Російському пануванню на Чорному морі прийшов кінець”.

Актуальні новини