17.1 C
Kyiv

Рахункова палата підбила підсумки бюджету 2024

У ЦЕНТРІ УВАГИ

У 2024 році державний бюджет України не дорахувався 65,5 млрд гривень доходів. Основною причиною цього стала відмінність фактичних макроекономічних показників від запланованих. Про це повідомила голова Рахункової палати Ольга Піщанська, підсумовуючи виконання бюджету за минулий рік.

Недоотримання понад 65 мільярдів гривень стало відображенням уповільненого відновлення української економіки в умовах війни, руйнування інфраструктури та обмежених можливостей для внутрішнього інвестування. Зокрема, зниження активності в окремих секторах економіки, а також відхилення курсової динаміки від прогнозів суттєво вплинули на формування доходної частини бюджету.

Попри втрати, загальний план доходів держбюджету все ж було перевиконано на 373 млрд грн (13,5%). У порівнянні з 2023 роком доходи зросли на 451 млрд грн, що становить приріст у 16,9%. Цьому сприяли як економічні чинники (+316 млрд грн), так і адміністративні зусилля щодо покращення податкової дисципліни та стягнення (+178 млрд грн).

Втім, аудитори зафіксували й негативну тенденцію — зростання податкової заборгованості. За рік вона збільшилася на 29%, що свідчить про складнощі бізнесу з виконанням податкових зобов’язань.

Ключову роль у стабілізації фінансів держави зіграла міжнародна допомога. Протягом 2024 року Україна отримала 1,7 трлн гривень від партнерів, що на 10,2% більше, ніж у 2023 році. Утім, цей показник залишився на 4,2% нижчим за запланований рівень, що свідчить про певну волатильність зовнішніх надходжень.

Загальний обсяг видатків бюджету склав 4,5 трлн грн — на 2,8% менше плану. Водночас це найвищий показник з 2020 року. Найбільше зростання видатків відбулося у секторі безпеки та оборони — плюс 340 млрд грн (12,9%), до рекордних 2,1 трлн грн.

Витрати на погашення та обслуговування державного і гарантованого боргу зменшились на 85 млрд грн (9,2%) порівняно з планом — частково завдяки курсовій різниці.

До кінця 2024 року загальний обсяг державного і гарантованого державою боргу зріс на 25%, досягнувши 6,981 трлн грн. Це становить 91% ВВП країни, що свідчить про значне боргове навантаження і обмежений фіскальний простір у найближчі роки.

Актуальні новини