4.8 C
Kyiv

Дрони стають неактуальними, на передову виходять автономні системи

У ЦЕНТРІ УВАГИ

У сучасних війнах технології відіграють все більшу роль, і як свідчить досвід, саме інновації стають головною рушійною силою бойових дій. Мирослав Гай, відомий волонтер, громадський діяч і актор, зробив прогноз, що найближчим часом дрони, які стали невід’ємною частиною війни, поступово втратять свою актуальність. Причиною цього стане розвиток радіоелектронної боротьби (РЕБ), яка змінить тактику ведення війни та забезпечить нові способи протидії безпілотним системам.

Мирослав Гай впевнений, що розвиток новітніх засобів протидії безпілотним летальним апаратам (БПЛА) незабаром призведе до того, що дрони, в тому числі популярні FPV-моделі, а також «мавіки» та «аутели», втратять свою ефективність. Він зазначає, що вже в найближчому році всі спроби керувати дронами, що передбачають присутність людини на етапі управління, будуть ефективно подавлені.

“Якщо не буде тупити командування, то через рік нічого тактичного, що пов’язане з людиною на етапі ‘точка А – точка Б’, не буде літати. Всі системи, де є зв’язок людини з машиною, будуть піддані максимальному впливу РЕБ і РТР”, — заявив він. Основний акцент, за словами Гая, потрібно робити на автономні системи, які не потребують безпосереднього зв’язку з людиною. Зокрема, ми вже маємо приклади використання автономних об’єднаних засобів РЕБ-РТР рівня батальйону. Така техніка працює на передовій, не завжди отримуючи підтримку від держави, оскільки новітні напрацювання часто не встигають бути адаптованими до вимог офіційних структур. “Держава не встигає опрацьовувати зміни, які відбуваються на фронті. Засоби РЕБ, які застосовуються сьогодні, здатні робити такі речі, про які наші генерали не вивчали на курсах фізики чи математики”, — додає Гай, підкреслюючи, що нові технології вимагають набагато вищого рівня підготовки, зокрема, в програмуванні та штучному інтелекті.

Мирослав Гай впевнений, що війна в Україні за пів року може змінитися кардинально. Він проводить паралель з післяядерною ою, коли через електромагнітний імпульс (ЕМП) всі електронні системи можуть бути виведені з ладу. В такій ситуації, на його думку, знову в пригоді стануть старі перевірені методи — артилерія, зокрема 120-міліметрові міномети та причіпні 155-мм гармати. Вони зможуть працювати без залежності від електронних систем, коли все навколишнє буде придушено радіоелектронним впливом. “Ми будемо змушені повернутися до старих методів, бо все електронне буде подавлено, взламано, придушено”, — зазначає волонтер. Він додає, що хоча часи будуть буремні, Україна має усі шанси витримати цей етап, оскільки таких досвідів війни не було ніде в світі. За словами Гая, одним із головних проблем на даному етапі є низька якість управління та відсутність масштабування нових технічних рішень. Він вказує, що існуючі наукові, технічні та військові напрацювання на фронті не знаходять належної підтримки в органах державної влади, що спричиняє критичні безпекові загрози. Він наголошує на тому, що більшість нових технологій ще не були належно опрацьовані на рівні керівних структур, що може ускладнити їхнє впровадження та використання в бойових умовах.

Мирослав Гай прогнозує, що війна в Україні переживе значні зміни вже в найближчому майбутньому, в основному завдяки технологічному прогресу в сфері радіоелектронної боротьби. Враховуючи ці нововведення, майбутнє бойових дій, ймовірно, стане менш залежним від традиційних засобів — таких як дрони — і більше орієнтованим на автономні технології. Водночас, він підкреслює, що адаптація до нових реалій вимагатиме від держави та командування швидкої реакції та готовності до кардинальних змін у стратегії ведення війни.

Актуальні новини